המלחמה מול המחלה

המערכת יחסים שלי עם המחלה היא כמו של מדינות אויבות שנמצאות במלחמה קרה. עד שהגעתי לתוכנית, המחלה כבר הייתה שם כל חיי. היא למדה אותי ואת החולשות שלי. הרעיונות הכי טובים והידע שנצבר נפלו בידי מרגלי האויב. כל הזמן הזה אני ישנתי ולא בניתי חומות, ולא הכנתי צבאות להגן על עצמי מפני אויב ערמומי זה. עד לנפילה זה לא היה ברור בכלל שיש בעיה, מסך ההכחשה עוזר למחלה להביא את האדם למצבים מאוד נמוכים וכואבים, ועד שהוא לא נופל לתחתית, הוא לא חושד בכלום.

זה לא קרב פשוט, כי האויב כל כך מושרש בתוכי, שהוא בלתי נפרד מהאישיות החולה שלי. "אני" הוא האויב הכי גדול של עצמי. המחשבות, הרגשות, הדחפים שניהלו לי את החיים הם בידי האויב, והוא גם מוסיף תמיד את המחשבה "שלי", "ואני" לפני כל משפט כדי שאני אקנה את הבולשיט שלו. "אני" זה שטיפת המוח של המחלה שעוזרת לה להשתלט עליי, וכל זה תוך הרגשה שאני בשליטה ואני זה שמחליט, אך זהו רק מסך עשן שמסווה את הפעולות החולות של האויב – הסחת דעת היא אחד הנשקים החזקים שלו. המחלה היא כח גדול "מהאני". (צעדים 1,4)

עליי להפסיק לשתף איתה פעולה, כי ההרס שהיא זורעת, זה רק באמצאותי. אני חייב להפסיק להאמין לראש ולכל מחשבה ורגש, כי הם לא אני, והם לא באים ממני. הם הושתלו בצורה מתוחכמת לתוך הראש. (עקרונות קודמים לאישיות, ורגש הוא לא עובדה.) עקרון מפורסם מאוד אומר: "לעולם אל תמעיט בערכו של האויב."

זו הסיבה שאני לא יכול לעזור לעצמי, בגלל "שאני" הוא הגורם של הבעיה מלכתכילה. זה כמו לבקש מפושע שיהיה השופט של עצמו במשפט. המחשבה "שאני אשפר את עצמי." היא משוגעת, כי מי יעשה את השיפור? האני החולה? כאן נכנס התפקיד של אלוהים, אבל קודם עלי להבין את השגיאה במחשבה "שאני" אסדר את הכל, ולרוקן את עצמי "מהאני" כדי לאפשר לאלוהים להכנס.

המשמעות של כל זה הוא חוסר אונים עמוק, אך זה לא אומר שאין תקווה. ההבנה הזאת היא בדיוק מה שמניע אותי להחלים, כי אני מבין את המצב! אני לא המחלה, אני אדם שיש לו מחלה, וניתן להחלים!

"האני" חסר אונים כי הוא שבוי של האויב. הוא בובה דמיונית שנותנת תחושה "שאני בשליטה." הדרך לנצח היא להכיר בעובדה "שאני" זה רק רעיון. רעיון לא מסוגל לעשות דבר כי הוא סיפור, פיקציה ופנטזיה. אלוהים הוא האמת השקטה שנמצאת מתחת לשקר של האני, האמת הזאת היא הדרך להחלים, כי היא לא נתונה להשפעת המחלה. אלוהים הוא הכח היחידי שיותר גדול מהמחלה. (צעדים 2, 3)

בתהליך ההחלמה התחלתי להתעורר למציאות הזאת ולאמץ כלים ועקרונות שיעזרו לי בקרב. כאשר אני חיי בהחלמה, אני שומר על הפסקת האש, אך האויב לעולם לא נח, ולא מפסיק לחפש דרכים חדשות לפרוץ את ההגנות. אם אני מזניח את ההחלמה, זה כמו שגנרל ילך לישון בזמן מתקפת אויב. בלי ערנות מתמדת (צעדים 10,11) לא אוכל לעמוד בקצב שלה. המשאב העיקרי שלי הוא זמן, ועליי להשקיע לפחות חלק ממנו למחקר, והתבוננות על טבע המחלה, ופיתוח שיטות יעילות שיאטו אותה.

כמו בכל מלחמה, יש משאבים ויש מגבלות לכוחות. כמנהיג ההחלמה עלי להתחשב ביכולות שלי, ולא ללחוץ יותר מדי. החלמה היא תרופה ולא דיאטה – יש להפעילה בצורה חכמה: אם הייתי לוקח את כל האנטיביוטיקה בפעם אחת הייתי כנראה מחמיר את המצב. המחלה היא רכבת דוהרת, והחלמה אומרת להוריד את הרגל מהגז, אם הייתי בא מול הרכבת ומנסה לעצור אותה בכח הייתי מתעייף ונכשל. החלמה היא תהליך ארוך והדרגתי שבו המחלה מרפה לאט לאט, אין דרך לזרז אותה.

כשאתם קוראים, גם היא קוראת, ההתנגדות שהיא מעלה זה הסימן הראשון. היא תמצא דרך לגרום לכל הנאמר להפסל ולהתבטל, היא אפילו יכולה לקחת את הרעיון ולהשתקע בו במחשבה "איזה רעיון יפה.", ובסוף לא לעשות שום פעולות או לשנות דבר. היא יכולה גם למצוא מילה או רעיון שהיא לא אוהבת ולהשתמש בו כדי לפסול את כל הנאמר – היא לא מעוניינת לשמוע את זה, כי היא רוצה להשתקע ולא להתאמץ. לעשות כיף מבלי לנהל את החיים בצורה בריאה ולהיות שאננה בחלום בהקיץ.

המחלה הזאת הרגה מיליונים חסרי ישע, והיא תמשיך להרוג, כי זה לא קרב לחלשים. החלמה זה נס, וזה דבר נדיר שיש להוקיר כמו האוצר הכי יקר. עם החלמה, יש סיכוי לשרוד ואפילו לחיות טוב. אם ההחלמה עדיין לא במקום הראשון אצלי, המחלה כבר מובילה. אלוהים נתן דרך להשאר בחיים ולחיותם במלואם, וזו התוכנית.

בכל זאת יש לציין, שמלחמה עצמית היא לא הפתרון. הכתוב הוא מטפורה בלבד, ולא כדאי לקחת אותה באופן מילולי. בסופו של דבר המחלה היא חלק ממני שהתקלקל, והתרופה היא לאהוב את המחלה. "בסוף האהבה תנצח." זה לא סתם משפט. המחלה היא חוסר אהבה, והחלמה היא אהבה. (צעד 8,9)

אוהב אתכם וזקוק לכם,
החלמה היא בזכות החברותה.
"החלמתנו המשותפת קודמת, החלמה אישית תלויה באחדות קודא."

אם אני חושב במושגים של אני ואתם, אני מפריד ומבודד את עצמי. המחשבה הטובה היא אנחנו, כי המחלה גם לא מוגבלת לאדם אחד, היא חיה בכולם, במצב שינה או במצב פעיל. זה ידוע מזמן שאנשים חולים הם תוצאה של מערכת חולה. ביחד נוכל ליצור מערכת בריאה שתתמוך בהחלמה של כולנו. לבד אני לא יכול לשרוד מול כח אדיר שכזה, אבל ביחד יש לנו סיכוי טוב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s