נקיון בבית – כלי רוחני

התובנה האחרונה שלי לגבי כלים לרוחניות – ניקיון בבית הוא תרגול מדהים שנותן:

סיפוק, הרגשה שיש לי המון אנרגייה, הרגשה שאני מועיל, תחושת אחריות, חופש כללי ורוגע, תנועה של הגוף ומחשבות רגועות.

לא סתם במנזרים מסויימים מנקים כמעט כל היום וזה חלק נכבד מהתרגול שלהם. זה גם כנראה הסמליות של פסח ביהדות. כמובן שאם זה נעשה מתוך תחושה של הכרח, הרגשה שאני עושה טובה למישהו, ציפיה שיכירו בכך ובאסה, תוך עפעוף זה לא נותן את אותה תוצאה.

כשאני מנקה אני מחובר מאוד למה שאני עושה ולא עושה את זה במטרה "להרגיש טוב" אלא פשוט לעשות למען עשיה וכדי להזיז את "השריר" של משמעת עצמית – מה שבהמשך תורם ליכולת לנהל את החיים בצורה מסודרת וביתר קלילות. הקושי הזה שיש מלעשות סידורים נובע מכך שהשריר של כח הרצון ומשמעת עצמית נחלש.

כח רצון עובד במוממנטום של כדור שלג: הכל מתחיל מהחלטה קטנה של כן או לא כשיש משהו קטן. כמו להוציא את הזבל. אם אני מסתכל על פח מלא ואומר "אחר כך" – זה ההתחלה של התדרדרות וזה יגיע בסופו של דבר להזנחה של דברים גדולים וחשובים. אותו האפקט גם משפיע ההפך, אם אני אומר כן להחלטה הקשה הקטנה, משם תצא עוד החלטה קצת יותר גדולה ואז פתאום היום יתמלא בפעולות החלמה. אז הסוד הוא לחפש את הקשה הקטן ולעשות עד שנבנה כח תנופה.

אומנם קשה לדמיין שזה אפשרי, אבל ברגע שאני נכנס לשוונג זה נהיה כיף ומפסיק להיות מטלה. כל זה עלול להשמע יומרני ברעיון אך זה עובד פלאים בחוויה ישירה. הדרך היחידה היא לנסות.

אחרי זה הרבה יותר קל להתרכז בשאר הכלים של התוכנית, למעשה, אחרת זה כמעט ולא עובד לי. כל פעם שהתיישבתי למדיטציה אחרי 5 דקות של מודעות אני פשוט קם אוטמטית ומתחיל לנקות. כשהמודעות עולה זאת התובנה הראשונה שקופצת – "הבית מלוכלך הגיע הזמן לנקות."

עליי לזכור לשמור על יחס בריא עם עצמי ולא להיות קשה. לבקש מעצמי לעשות משהו ולשאול אם אני מסוגל. לסלוח כשאני לא מצליח לעשות את כל מה שביקשתי מעצמי. לא בכח בכל מקרה. בהדרגה ובצורה נעימה שלא תיווצר חוויה שלילית שקשורה לעשיית הדברים האלו, בסופו של דבר זה נעשה בכיף.

אוהב אתכם וזקוק לכם מאוד,

תודה למתנה של התוכנית וחבריה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s