מהי תוכנית 12 צעדים?

התוכנית היא אוסף של הנחיות כלליות, עקרונות וכלים. היא לא דת, פילוסופיה, מדע או אוסף אמונות שצריך להאמין בהן. (לא שאין מקום לדברים האלה בחיים.) היא שיטה שמבוססת בחוכמה שנצברת עם ניסיון על ידי חברים מחלימים, ומועברת בשיתוף.

היופי בשיטה היא המופשטות שלה, וזה מה שמאפשר לחבר תוכנית למזוג אליה את הרשת אמונות שצבר ולפרש את עצמו ואת התוכנית בקלות רבה יותר. היא כמו כלי שמוכן להכיל ולהשתנות בהתאם לחבר התוכנית ולהתאים את עצמה לצרכים הספצפיים שלו בהתאם לסוג האישיות והמקום בו הוא נמצא בחיים. היא כמו האלף בית שאין לו משמעות כשלעצמו, אבל הוא היסוד שעליו כתובים מיליון ספרים. שפה היא כלי כזה, וגם התוכנית היא סוג של שפה רוחנית.

התוכנית לא קיימת אלא כרעיון בראש, במציאות היא חברותה של אנשים אשר מאחדים את הניסיון, הכח והתקווה שלהם ומשתפים אחד את השני, ובאפקט הסינרגיסטי הזה של תודעה כוללת נוצרת "תוכנית". בפורמט הישן תמיד צויין בסוף הפגישה שכל מה שנאמר הוא לא דעתה של התוכנית, אלא דעותיהם של חברי תוכנית, וזאת האמת.

יש פה גם סכנה והיא פירוש התוכנית בצורה שגויה על ידי אמונות מגבילות שיש לחבר, או שהוא שמע מחברים אחרים, שפיטה, טינה והתנגדות עלולים להפוך את התוכנית לחלק מהמחלה "התוכנית אומרת לי ככה, ואני לא אוהב את זה, אז אני אזניח את התוכנית או שאמשיך לבוא אבל אהיה שאנן." זה שטותי, כי התוכנית לא אומרת ולא מחייבת כלום, היא פה בשביל החבר ולא מגבלה שבאה להפריע לו. הוא בא לתוכנית כי רצה חופש, אז עליו ליצור את החופש הזה תחילה בראש.

התנגדות והסתייגות הן התוצאה של פירוש לא נכון של התודעה את המציאות. למעשה הבעיה היא שתודעה חולה נשלטת בידי מחלה והיא מעוותת את המציאות של התלותי, וגם את התוכנית! זה חוסר אונים עמוק ויסודי שעליו להבין. שהוא חסר אונים מול הפירוש שהתודעה שלו תנפיץ. ההחלמה היא לא "לקנות" את ההשמצות של "הקול" החולה. הקול הזה הוא לא של החבר, אלא של המחלה בתוכו.

עם הזמן התלותי הזדהה עם התודעה החולה והפך אותה לחלק מהאישיות. האישיות החולה הזאת חסרת תועלת וגורמת לסבל. על התלותי לנטוש אותה לטובת אישיות חדשה שהוא בונה באמצאות עקרונות התוכנית. "עקרונות קודמים לאישיות."

האישיות החולה היא ספינה טובעת ומחשבה על "לתקן" את החיים היא כמו להציא קרש ממקום אחד ולהכניס אותו במקום הנזילה, אך החלק שהוצא גורם לעוד נזילה – המחשבה בעצמה לעולם לא תביא לפתרון. הדרך היחידה היא לשוט לחוף מבטחים של התוכנית ולבנות ספינה חדשה ואטימה מעקרונות החלמה. חוסר אונים הוא ההבנה שאני טובע והגיע הזמן לנטוש את הספינה הטובעת.

מחשבה אחת על “מהי תוכנית 12 צעדים?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s